Верховна Рада України у вівторок, 14 липня 2015 року прийняла нову редакцію Закону "Про місцеві вибори". За прийняття в цілому законопроекту № 2831-3 проголосували 257 депутатів при мінімально необхідних 226.

Новий закон передбачає, що вибори депутатів сільських і селищних рад проходитимуть, як і раніше, за мажоритарною системою, а депутатів обласних, районних, міських, районних у місті рад - не за змішаною мажоритарно-пропорційною, а виключно за пропорційною системою.

Балотування в одномандатних округах дозволено як в порядку самовисування, так і в порядку висування місцевими організаціями партій, а в багатомандатних - тільки місцевими організаціями партій. Участь політичних блоків у виборах закон виключає.

Територія населеного пункту ділитиметься на кількість округів, що відповідає кількості мандатів до відповідної ради, але в кожному з них партія зможе висунути не більше одного кандидата (або в якихось округах кандидатів не висувати).

У виборчому бюлетені будуть вказуватися назви партій та імена висунутих ними кандидатів, і виборець зможе підтримати одного з усіх включених від різних партій в бюлетень кандидатів. При цьому його голос буде вважатися відданим як за самого кандидата, так автоматично і за партію, що висунула його. 

За підсумками виборів мандати будуть розподілятися лише між кандидатами зі списків партій, що подолали бар'єр у 5%, в порядку зменшення отриманих ними у своїх територіальних округах голосів виборців.

Законом передбачено, що голосування відбувається за допомогою бюлетеня, в якому зазначені назви місцевих організацій партій та прізвище кандидата, висунутого відповідною місцевою організацією партії у цьому окрузі. Виборець має один голос. У разі, якщо реєстрацію кандидата, висунутого в територіальному окрузі, скасовано, виборець має можливість проголосувати за місцеву організацію партії, яка його висувала. Голос виборця вважається одночасно голосом за місцеву організацію партії та за кандидата, висунутого нею (ним) у цьому територіальному окрузі.

За результатами голосування дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів, поданих за кожну місцеву організацію партії. Проміжні територіальні виборчі комісії встановлюють лише проміжні підсумки голосування окремо по кожному територіальному округу і передають їх до територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних виборів.

Законом також передбачено представництво не менше 30% однієї статті у виборчих списках.

Водночас прийнятий документ передбачає механізм відкликання депутата. Якщо він був висунутий партією, то відкликати його зможе керівний орган партії, який повинен буде делегувати до ради замість нього іншу людину. Якщо ж він висувався в одномандатному окрузі, то може бути відкликаний за народною ініціативою шляхом збору підписів у кількості не менше кількості виборців, які брали участь у виборах у відповідному окрузі.

Крім того, у новій редакції закону передбачено проведення виборів мерів міст з кількістю виборців понад 90 тисяч у два тури.

Також у законі вказано, що чергові місцеві вибори 25 жовтня не проводитимуться в Автономній Республіці Крим і Севастополі, а також окремих районах Донецької та Луганської областей. Їх точний перелік буде визначено в постанові парламенту про призначення дати місцевих виборів.

1

Про децентралізацію

Децентралізація — реформа місцевого самоврядування, що має на меті зруйнувати пострадянську систему розвитку економіки. Відповідно до неї владу буде віддано на місця — територіальним громадам, які отримають більше повноважень, фінансову самостійність і зможуть ефективно контролювати здійснення цих повноважень. Реформа покликана створити належні умови для розвитку регіонів.

Особливості місцевих виборів 2015

Вибори в багатомандатних округах тільки від партій

Балотування в одномандатних округах дозволено як в порядку самовисування, так і в порядку висування місцевими організаціями партій, а в багатомандатних - тільки місцевими організаціями партій. Участь політичних блоків у виборах закон виключає.

Вибори мерів великих міст у два тури

Мерів міст з населенням більше 90 тис. обиратимуть абсолютною більшістю, тобто 50% + один голос. Вперше голів великих міст обиратимуть у два тури.

Квота на представників обох статей

Законом також передбачено представництво не менше 30% однієї статті у виборчих списках.

Вибори на пропорційній основі за відкритими списками

На рівні селищ, районів та невеликих міст впроваджується багатомандатна мажоритарна система. Для обласних центрів та міст, де живе понад 90 тис. виборців, застосовуватиметься нова для України система пропорційних відкритих списків.

Бар'єр для партій - 5%

Навіть якщо кандидат збире більшість голосів, а його партія не пройде, він також не отримує мандата. Участь блоків у місцевих виборах 2015 Законом не передбачено.

Виборець має один голос

Голос виборця вважається одночасно голосом за місцеву організацію партії та за кандидата, висунутого нею (ним) у цьому територіальному окрузі.Виборець має один голос

Поставити питання щодо місцевих виборів 2015 у Львові та області

Ми збираємо найпоширеніші запитання виборців та дізнаємося відповіді у кандидатів на виборах, у експертів, політологів та в державних установах.

Додайте своє запитання

Ваше ім'я (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Ваше повідомлення

ДИВИСЬ ЗА КОГО ГОЛОСУЄШ. Виборчий проект сайту Дивись.info.  2015. Всі права застережено.

logo-150

 

 

Share This